Casa de cultură, 22 martie

Vineri 22 martie, ora 19:00

  • „Dogman”, r. Matteo Garrone

Casa de cultură, 17 mai

  • „Burning/În flăcări”, r. Lee Chang-dong

Prețul unui bilet este de 5 lei.

Marți 02 aprilie 19:30 Casa artelor

  • „The Florida Project”, r. Sean Baker

Joi 18 aprilie 19:30 The Embassy

  • „Frații Sisters” – The Sisters Brothers, r. Jacques Audiard

Marți 21 mai 19:00 Teatrul Merlin

  • „În flăcări” – Burning, r. Lee Chang Dong

Prețul unui bilet este de 10 lei.

În cadrul ESTE Film Festival 17-21 aprilie

Miercuri, 17 aprilie 2019
Aula Magna ULBS
16:00 – Balerina / Girl – Caravana Les Films de Cannes @ Este Film Festival Sibiu Best of Europe (2018, Belgia, Olanda, 105′, r. Lukas Dhont)
22:10 – Frizerul de câini / Dogman – Caravana Les Films de Cannes @ Este Film Festival Sibiu Best of Europe (2018, Italia, Franța, 102′, r. Matteo Garrone)

Joi, 18 aprilie 2019
Teatrul Gong
15:00 – Frizerul de câini / Dogman – Caravana Les Films de Cannes @ Este Film Festival Sibiu Best of Europe (2018, Italia, Franța, 102′, r. Matteo Garrone)

Vineri, 19 aprilie 2019
Teatrul Gong
15:00 – Apusul / Sunset – Caravana Les Films de Cannes @ Este Film Festival Sibiu Best of Europe (2018, Ungaria, Franța, 142′, r. László Nemes)

Sâmbătă, 20 aprilie 2019
Aula Magna ULBS
19:20 – Balerina / Girl – Caravana Les Films de Cannes @ Este Film Festival Sibiu Best of Europe (2018, Belgia, Olanda, 105′, r. Lukas Dhont)

Duminică, 21 aprilie 2019
Aula Magna ULBS
15:00 – Apusul / Sunset – Caravana Les Films de Cannes @ Este Film Festival Sibiu Best of Europe (2018, Ungaria, Franța, 142′, r. László Nemes)
Teatrul Gong
20:00 – Sub umbra părului sălbatic / The Wild Pear Tree – Caravana Les Films de Cannes @ Este Film Festival Sibiu Best of Europe (2018, Turcia, Macedonia, Franța, Germania, 188′, r. Nuri Bilge Ceylan)

Prețul unui bilet este de 12 lei

Ateneul Bacău

Vineri 7 iunie

17:00 – The wild pear tree, r. Nuri Bilge CEYLAN, durata: 188 min
20:15 –  Cold War, r. Paweł Pawlikowski, durata: 88 min

Sâmbătă 8 iunie

17:30 –  Sunset, r. László Nemes, durata: 144 min
20:00  – Dogman, r. Matteo Garrone, durata: 120 min

Duminică 9 iunie

18:00 – Border, r. Ali Abbasi, durata: 110 min
20:00 – Girl, r. Lukas Dhont, durata: 109 min

Intrarea este liberă. Rezervări la 0756456894.

Luni 6 Mai,
Ora 18:30 – Centrul Cultural European Pucioasa
Proiecția filmului: GIRL / BALERINA
Caméra d’Or, Cannes 2018 Premiul pentru Cea mai bună interpretare Victor Polster, Premiul FIPRESCI Un Certain Regard, Cannes 2018/ Nominalizat la Globul de Aur pentru film străin
Regia: Lukas Dhont, BELGIA, OLANDA 2018

Marți 7 Mai
Ora 18:30 – Centrul Cultural European Pucioasa
Proiecția filmului: COLD WAR / RĂZBOIUL RECE
Premiul pentru regie, Cannes 2018, Nominalizat la Oscarul pentru Cel mai bun film străin
Regia: Pawel Pawlikowski, POLONIA 2018

Miercuri, 8 Mai
Ora 18:30 – Centrul Cultural European Pucioasa
Proiecția filmului: SUNSET / APUSUL
Propunerea Ungariei la Oscaruri 2019, Premiul FIPRESCI, Festivalul de Film de la Veneția, 2018
Regia: László Nemes
FRANȚA, UNGARIA 2018

Vineri, 10 Mai
Ora 18:30 – Centrul Cultural European Pucioasa
Proiecția filmului: BORDER / LA GRANIȚĂ
Premiul Un Certain Regard, Cannes 2018, Propunerea Suediei la Oscar
Regia: Ali Abassi, SUEDIA, DANEMARCA

Sămbătă 11 mai 2019
Ora 18:30 – Centrul Cultural European Pucioasa
Proiecția filmului: BURNING / ÎN FLĂCĂRI
Premiul FIPRESCI, în competiție – Cannes 2018, Propunerea Coreei de Sud la Oscar
Regia: Chang-dong Lee, CHINA 2018

Duminică, 12 mai
Ora 18:30 – Centrul Cultural European Pucioasa
Proiecția filmului: SHOPLIFTERS (O AFACERE DE FAMILIE)
Premiul Palme d’Or la Cannes 2018, Nominalizat la Oscarul pentru Cel mai bun film străin
Regia: Hirokazu Koreeda, JAPONIA 2018

București – Grădina cu filme

Duminică 16 iunie

  • „The wild pear tree”, r. Nuri Bilge Ceylan

Duminică 30 iunie

  • „You were never really here”, r. Lynne Ramsay

Intrarea este liberă

Vineri, 28 iunie

The Sisters Brothers, r. Jacques Audiard

Cinematograful „Amza Pelea”

Vineri, 28 iunie
18:00 – Good Time/Pe bune o să îți placă, r. Ben Josh Safdie
20:00 – Girl/Balerina, r. Lukas Dhont

Sâmbătă, 29 iunie
18:00 – Paterson, r. Jim Jarmusch
20:00 – The Sisters Brothers/Frații Sisters, r. Jacques Audiard

Duminică, 30 iunie
18:00 – The Happiest Day in the life of Olli Maki/Cea mai fericită zi din viata lui Olli Maki, r. Juho Kuosmanen
20:00 – The Florida Project/Proiectul Florida, r. Sean Baker

Teatrul de vară

5 – 7 iulie

Programul proiecțiilor va fi anunțat în curând.