CINEMA VICTORIA
18:00 | SUR L’ADAMANT de Nicolas Philibert, (2022, 109 min, FR, JP) URSUL DE AUR, BERLIN 2023
20:30 | HOUSEKEEPING FOR BEGINNERS
de Goran Stolevski
(2023,107 min, MK, SE, XK, PL, RS, HR)
În prezența actrițelor Alina Șerban, Anamaria Marinca + Q&A
| TRAILER | BILETE |
CINEMA TIMIS
18:00 | ONLY THE RIVER FLOWS
de Wei Shujun (2023, 101 min, CN), SELECȚIA UN CERTAIN REGARD, CANNES 2023
20:30 | ANATOMIE D’UNE CHUTE
de Justine Triet (2023, 151 min, FR) PALME D’OR, CANNES 2023
CINEMA VICTORIA
18:00 Discuție despre influența cinemaului femininst cu Adina Baya urmată de proiecția filmului:
de Justine Triet (2016, 97 min, FR),
Selecția Semaine de la Critique Cannes 2016
| TRAILER | BILETE |
21:00 | LE RAVISSEMENT
de Iris Kaltenback (2023,97 min, FR) PREMIUL SACD, SEMAINE DE LA CRITIQUE, CANNES 2023)
Film introdus de Delphine Gleize
| TRAILER | BILETE |
CINEMA TIMIS
10:00 – 13:00 – MANAGING TALENTS
15:00 | LINDA VEUT DU POULET!
de SÉBASTIEN LAUDENBACH, CHIARA MALTA (2023, 73 min, FR, IT) SECȚIUNEA ACID, CANNES 2023
în prezența regizoarei Chiara Malta + Q&A / Proiecție pentru copii și familii
17:30 | LA PASSION DE DODIN BOUFFANT
de Tran Anh Hùng (2023, 145 min, FR) PREMIUL PENTRU REGIE, CANNES 2023
20:30 | LE RETOUR
de CATHERINE CORSINI (2022, 110 min, FR)
ÎN COMPETIȚIE, CANNES 2023 + Q&A CATHERINE CORSINI
În prezența regizoarei Catherine Corsini + Q&A
| TRAILER | BILETE |
CINEMA VICTORIA
14:00 | SCURTMETRAJE
REMOTE de Dana Rogoz (23 min,), I’M OK WITH YOUR LAST WISH (16 min) Catrinel Danaiata, PUNE-TE IN LOCUL MEU (6 min) de Laura Baron
in prezenta regizoarelor
În prezența regizoarelor Dana Rogoz, Catrinel Dănăiață, Laura Baron + Q&A
16:00 – 18:00 | Conferință Gender Equality in cinema: Les Femmes de Cannes à Timișoara
cu Chiara Malta, Delphine Gleize, Catherine Corsini, Ulrike Müller, Julia Patry, Dana Rogoz, Catrinel Dănăiață, Laura Georgescu Baron și Anamaria Marinca
18:30 | CARNAGES
de Delphine Gleize (2002, 130 min, FR, BE, SP, CH) SELECȚIA UN CERTAIN REGARD, PREMIUL TINEREȚII, CANNES 2002
În prezența regizoarei Delphine Gleize + Q&A
| TRAILER | BILETE |
21:30 | FOUR DAUGHTERS
de KAOUTHER BEN HANIA (2023, 107 min, FR, SA, DE, TN, CY) L’OEIL D’OR, CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR, Cannes 2023
CINEMA TIMIS
10:00 – 14:00 – MANAGING TALENTS
15:00 | FALLEN LEAVES
de AKI KAURISMÄKI (2023, 91 min, FI) PREMIUL JURIULUI, CANNES 2023
17:30 | PERFECT DAYS
de WIM WENDERS (2023, 123 min, JP) PREMIU PENTRU INTERPRETARE MASCULINĂ, CANNES 2023
20:00 | ABOUT DRY GRASSES
de Nuri Bilge Ceylan (2023, 197 min, TR, FR, DE, SE) PREMIUL PENTRU INTERPRETARE FEMININĂ, CANNES 2023
| TRAILER | BILETE |
CINEMA VICTORIA
15:00 | THE OLD OAK
de Ken Loach (2023, 113 min, UK, FR, BE), ÎN SELECTIE, CANNES 2023
17:30 | CLUB ZERO
de JESSICA HAUSNER (2023, 110 min, AT, UK, DE, FR, DK) ÎN COMPETIȚIE, CANNES 2023
| TRAILER | BILETE |
20:00 | CHAMBRE 999
de Lubna Playoust (2023, 85 min, FR) ÎN SELECȚIA CANNES CLASSICS, CANNES 2023
În prezența regizoarei Lubna Playoust + Q&A