Muzeul Național de Artă – Curtea de Onoare
20:00HONEY BOY, de Alma Har’el (2019, 94 min). Premiul Special al Juriului, Sundance 2019. În prezența reprezentanților asociației OvidiuRO.

Cinema Muzeul Țăranului în aer liber
20:00WAVES, de Trey Edward Shults (2019, 135 min). Premieră, Telluride Film Festival 2019.

Muzeul Național de Artă – Curtea de Onoare
20:00SOUND OF METAL, de Darius Marder (2019, 130 min). Secțiunea Platform, Toronto Film Festival 2019.

Cinema Muzeul Țăranului în aer liber
20:00GIVE ME LIBERTY, de Kirill Mikhanovsky (2019, 110 min). Premieră, Telluride Film Festival 2019. Q&A via Skype cu regizorul, moderat de Ionuț Mareș.

Muzeul Național de Artă – Curtea de Onoare
19:30 – ONLINE TALK: CINEMA AFTER THE PANDEMIC CU RYAN WERNER
20:00THE CLIMB, de Michael Angelo Covino (2019, 94 min). Un Certain Regard – Jury Coup de Coeur, Cannes 2019.

Cinema Muzeul Țăranului în aer liber
19:30THE AMERICAN SECTOR, de Courtney Stephens, Pacho Velez (2020, 67 min). Premieră, Berlinale 2019. Q&A via Skype cu regizorii, moderat de Ionuț Mareș.

22:30THE BIGGEST LITTLE FARM, de John Chester (2018, 91 min). Premiul Publicului, AFI Fest 2018. Toronto 2018.

Deschis Gastrobar
21:00MY SALINGER YEAR, de Philippe Falardeau (2020, 101 min). Film de deschidere, Berlinale 2020.

Muzeul Național de Artă – Curtea de Onoare
19:30 Interviu în exclusivitate cu Maya Hawke, protagonista Mainstream (interviu înregistrat)
20:00MAINSTREAM, de Gia Coppola (2020, 94 min). Competiția Orizonturi, Venice Film Festival 2020.

Cinema Muzeul Țăranului în aer liber
20:00RESIDUE, de Merawi Gerima (2020, 90 min). Venice Days, Venice Film Festival 2020. Q&A via Skype cu regizorul, moderat de Andrei Tănăsescu

Mercato Kultur
20:30FIRST COW, de Kelly Reichardt (2019, 122 min). În competiție, Berlinale 2020. Introducere de Anca Grădinariu.

Event Park Snagov
20:00WENDY, de Benh Zeitlin (2020, 111 min). Premieră, Sundance 2020.

Muzeul Național de Artă – Curtea de Onoare
20:00WENDY, de Benh Zeitlin (2020, 111 min). Premieră, Sundance 2020. Q&A cu regizorul via Skype, moderat de Ionuț Mareș.

Cinema Drive-in Militari Shopping
21:00THE HATEFUL EIGHT, de Quentin Tarantino (2015, 168 min). Premiul Oscar pentru Cea mai bună coloană sonoră. Introducere de Irina Margareta Nistor.

Muzeul Național de Artă – Curtea de Onoare
20:00THE LAST VERMEER, de Dan Friedkin (2019, 117 min). Proiecție specială, Toronto FF 2019. Selecție, Telluride FF2019.

Cinema Muzeul Țăranului în aer liber
20:00BEASTS OF THE SOUTHERN WILD, de Benh Zeitlin (2012, 117 min). 4 nominalizări la Oscar. Marele Premiu al Juriului – Sundance 2012. Masterclass Benh Zeitlin via Zoom, transmis live, moderat de Ionuț Mareș.

Cinema Drive-in Militari Shopping
21:00WENDY, de Benh Zeitlin (2020, 111 min). Premieră, Sundance 2020. Introducere de Irina Margareta Nistor.

Muzeul Național de Artă – Curtea de Onoare
20:00MY SALINGER YEAR, de Philippe Falardeau (2020, 101 min). Film de deschidere, Berlinale 2020.

Cinema Muzeul Țăranului în aer liber
20:00 – FIRST COW, de Kelly Reichardt (2019, 122 min). În competiție, Berlinale 2020.
22:30LOST IN TRANSLATION, de Sofia Coppola (2003, 103 min). Premiul Oscar pentru Cel mai bun scenariu.

Cinema Drive-in Militari Shopping
21:00GOOD TIME, de Benny & Josh Safdie (2017, 102 min). În competiție, Cannes 2017. Introducere de Irina Margareta Nistor.

Pentru informații complete despre bilete și reguli de acces vă rugăm să consultați secțiunea bilete: https://filmedefestival.ro/american-independent-ff/bilete/

Filmele sunt în limba engleză, cu subtitrare în română.

Asociația Cinemascop donează toate încasările care îi revin din vizionările filmelor în cadrul AIFF (MNAR- Curtea de Onoare, Cinema Muzeul Țăranului și Mercado Kultur) către Asociația OvidiuRO.