CinemaPRO
20:00THE SISTERS BROTHERS, de Jacques Audiard (2018, 2h 2 min). Leul de argint – Cel mai bun regizor, Veneția 2018. În prezența regizorului + Q&A.

Cinema Muzeul Țăranului
18:00THE OLD MAN AND THE GUN, de David Lowery (2018, 1h 33 min). În competiție, Toronto 2018. Introducere de Andrei Tănăsescu
20:30PUZZLE, de Marc Turtletaub (2018, 1h 43 min). Sundance 2018. Introducere de Andrei Tănăsescu.

CinemaPRO
14:00PUZZLE, de Marc Turtletaub (2018, 1h 43 min) Sundance 2018.
18:00MCQUEEN, de Ian Bonhote, Peter Ettedgui (2018, 1h 51 min). Tribeca 2018. Introducere de stilistul Alin Gălățescu
20:30VOX LUX, de Brady Corbert (2018, 1h 54 min). În competiție, Veneția 2018. Introducere de Cristian Tudor Popescu

Cinema Muzeul Țăranului
16:30THE SISTERS BROTHERS, de Jacques Audiard (2018, 2h 2 min). Leul de argint – Cel mai bun regizor, Veneția 2018. În prezența regizorului + Q&A.
20:30FIRST REFORMED, de Paul Schrader (2017, 1h 53 min). În competiție, Veneția 2018; nominalizat la Oscar pentru Cel mai bun scenariu, 2019.  Q&A via Skype cu regizorul Paul Schrader. Proiecția este precedată de prezentarea proiectului umanitar Casa Share, în prezența lui Bogdan Tănasă, inițiatorul acestuia.

CinemaPRO
15:00THE OLD MAN AND THE GUN, de David Lowery (2018, 1h 33 min). În competiție, Toronto 2018. Introducere de Irina Margareta Nistor
17:00UNDER THE SILVER LAKE, de David Mitchell (2018, 2h 19 min). În competiție, Cannes 2018. Introducere de Andrei Tănăsescu.
20:00DIANE, de Kent Jones (2018, 1h 35 min). Cel mai bun film, Cel mai bun scenariu, Tribeca 2018. Q&A cu regizorul Kent Jones via Skype.

Cinema Muzeul Țăranului
14:00WILDLIFE, de Paul Dano (2018, 1h 45 min). Selecție Oficială, Sundance 2018; Semaine de la Critique, Cannes 2018. Introducere de Andrei Tănăsescu.
FOCUS ADOLESCENȚI
16:30SKATE KITCHEN, de Crystal Moselle (2018, 1h 46 min). În competiție, Sundance 2018.
Tombolă: La proiecția Skate Kitchen punem la bătaie două tricouri oferite de Crăci Movement!
18:30 – Skateboarding și cultură urbană – talk (intrarea liberă).
Participă: Uscat alias Cristian Benescu – „nașul” skateboarding-ului românesc, Andrei Gonguțu – un credincios fanatic al sportului urban, Andrei Mihail – antropolog, SNSPA. Moderator: Andrei Tănăsescu.
20:00MID90S, de Jonah Hill (2018, 1h 25 min). Toronto 2018, Berlin 2018.
Tombolă: Vino la proiecția Mid90s și poți câștiga o placă oferită de Boarder’s Store!

CinemaPRO
18:00 MID90S, de Jonah Hill (2018, 1h 25 min). Toronto 2018, Berlin 2018.
20:00UNDER THE SILVER LAKE, de David Mitchell (2018, 2h 19 min). În competiție, Cannes 2018.

Cinema Muzeul Țăranului
17:00
OPEN TALK – Serialele TV. O introducere cu Camilla Curtis (Script Development Executive – HBO Europe) și Johnathan Young (VP Original Production HBO Central Europe) – intrarea liberă
19:00 THE INTRUDER, de Roger Corman (1962, 1h 24 min). În competiție, Veneția. Introducere de Roberto Minervini.
21:00THE OTHER SIDE, de Roberto Minervini (2015, 1h 32 min). Un Certain Regard – Cannes, 2015. În prezența regizorului + Q&A.

CinemaPRO
18:00WILDLIFE, de Paul Dano (2018, 1h 45 min). Selecție Oficială, Sundance 2018; Semaine de la Critique, Cannes 2018.
20:30FIRST REFORMED, de Paul Schrader (2017, 1h 53 min). În competiție, Veneția 2018; nominalizat la Oscar pentru Cel mai bun scenariu, 2019.

Cinema Muzeul Țăranului
17:00 –  OPEN TALK – Ce aștept de la un scenarist?cu Christopher Landry (asistent de regie), Tudor Vladimir Panduru (director de imagine) și Simona Pădurețu (scenograf) – La această conferință, reprezentanți ai diferitelor profesii cinematografice vor dezvolta subiectul așteptărilor specifice pe care le au ei ca profesioniști, de la un scenariu – intrarea liberă

18:00TCHOUPITOULAS, de Bill Ross IV & Turner Ross (2012, 1h 20 min). SXSW, 2012. Introducere de Roberto Minervini.
20:00WHAT YOU GONNA DO WHEN THE WORLD IS ON FIRE?, de Roberto Minervini (2018, 2h 3 min). În competiție, Veneția 2018. În prezența regizorului+ Q&A.
22:15  – MASTERCLASS ROBERTO MINERVINI, moderat de criticul de film Flavia Dima

CinemaPRO
17:30SKATE KITCHEN, de Crystal Moselle (2018, 1h 46 min). În competiție, Sundance 2018.
20:00EIGHTH GRADE, de Bo Burnham (2018, 1h 33 min). Selecție oficială, Sundance 2018.

Cinema Muzeul Țăranului
17:00 – OPEN TALK – Cum scriem pentru cinema VS Cum scriem pentru TV cu Steve Matthews (Executive producer for drama development – HBO Europe) – intrarea liberă
18:00WANDA, de Barbara Loden (1970, 1h 42 min). Veneția 1970. Q&A realizat de Film Menu.
20:45 MANDY, de Panos Cosmatos (2018, 2h 1 min). Sundance 2018; Directors’ Fortnight, Cannes, 2018.

CinemaPRO
17:00THE MOUNTAIN, de Rick Alverson (2018, 1h 46 min). În competiție, Veneția 2018.
20:00MANDY, de Panos Cosmatos (2018, 2h 1 min). Sundance 2018; Directors’ Fortnight, Cannes, 2018.

Cinema Muzeul Țăranului
18:00DIANE, de Kent Jones (2018, 1h 35 min). Cel mai bun film, Cel mai bun scenariu, Tribeca 2018.
20:00 – GALA DE ÎNCHIDERE – VOX LUX, de Brady Corbert (2018, 1h 54 min). În competiție, Veneția 2018.

Cumpără un bilet de pe Eventbook.ro și contribuie la proiectul Casa Share. Încăsările de pe urma acestora vor fi donate pentru a ajuta la terminarea construcției Casa Share nr. 20 și la construcția unui Centru de Zi pentru educarea copiilor care provin din familii care trăiesc la limita subzistenței și cu posibilități financiare foarte reduse.