CinemaPRO

20:00THE SISTERS BROTHERS by Jacques Audiard (2018, 2h 2 min). Silver Lion for Best Direction, Venice 2018. In the presence of the director + Q&A.

Muzeul Țăranului Cinema
18:00 THE OLD MAN AND THE GUN by David Lowery (2018, 1h 33 min). In competition, Toronto 2018. Introduction by Andrei Tănăsescu. 
20:30 PUZZLE by Marc Turtletaub (2018, 1h 43 min). Sundance 2018. Introduction by Andrei Tănăsescu. 

CinemaPRO
14:00 PUZZLE by Marc Turtletaub (2018, 1h 43 min). Sundance 2018.
18:00 MCQUEEN by Ian Bonhote, Peter Ettedgui (2018, 1h 51 min). Tribeca 2018. Introduction by stylist Alin Gălățescu
20:30 VOX LUX by Brady Corbert (2018, 1h 54 min). In competition, Venice 2018. Introduction by film critic Cristian Tudor Popescu

Muzeul Țăranului Cinema
16:30 THE SISTERS BROTHERS by Jacques Audiard (2018, 2h 2 min). Silver Lion for Best Direction, Venice 2018. In the presence of the director + Q&A.
20:30 FIRST REFORMED by Paul Schrader (2017, 1h 53 min). In competition, Venice 2018; nominated for Best Original Screenplay, Oscars 2019. Q&A with director Paul Schrader via Skype. 
The screening is preceded by a presentation of the project Casa Share, to which the festival is donating all revenues from the tickets of the 3rd edition of the American Independent Film Festival in Bucharest. Guest: Bogdan Tanasa, initiator of Casa Share.

CinemaPRO
15:00THE OLD MAN AND THE GUN  by David Lowery (2018, 1h 33 min). In competition, Toronto 2018. Introduction by Irina Margareta Nistor
17:00UNDER THE SILVER LAKE by David Mitchell (2018, 2h 19 min). In competition, Cannes 2018. Introduction by Andrei Tănăsescu.
20:00DIANE by Kent Jones (2018, 1h 35 min). Best Film, Best Screenplay, Tribeca 2018. Q&A with director Kent Jones via Skype.

Muzeul Țăranului Cinema
14:00WILDLIFE by Paul Dano (2018, 1h 45 min). Official Selection, Sundance 2018; Semaine de la Critique, Cannes 2018. Introduction by Andrei Tănăsescu.
FOCUS TEENAGERS
16:30SKATE KITCHEN by Crystal Moselle (2018, 1h 46 min). In competition, Sundance 2018.
Raffle: after the screening, participants can win 2 t-shirst offered by Crăci Movement!
18:30 – Skateboarding & urban culture – talk (free admission).
Speakers: Uscat alias Cristian Benescu – „the godfather” of Romanian skateboarding, Andrei Gonguțu – a faithful fanatic of urban sports, Andrei Mihail – anthropologist, SNSPA. Moderator: Andrei Tănăsescu.
20:00MID90S by Jonah Hill (2018, 1h 25 min). Toronto 2018, Berlin 2018.
Raffle: after the screening, participants can win a skateboard offered by Boarder’s Store!

CinemaPRO
18:00 MID90S by Jonah Hill (2018, 1h 25 min). Toronto 2018, Berlin 2018.
20:00 UNDER THE SILVER LAKE by David Mitchell (2018, 2h 19 min). In competition, Cannes 2018.

Muzeul Țăranului Cinema
17:00OPEN TALK – TV Series. An introduction with Camilla Curtis (Script Development Executive – HBO Europe) & Johnathan Young (VP Original Production HBO Central Europe) – free admission
19:00 THE INTRUDER, de Roger Corman (1962, 1h 24 min). In competition, Venice. Introduction by Roberto Minervini.
21:00 THE OTHER SIDE by Roberto Minervini (2015, 1h 32 min). Un Certain Regard – Cannes, 2015. In the presence of the director + Q&A.

CinemaPRO
18:00 WILDLIFE by Paul Dano (2018, 1h 45 min). Official Selection, Sundance 2018; Semaine de la Critique, Cannes 2018.
20:30 FIRST REFORMED by Paul Schrader (2017, 1h 53 min). In competition, Venice 2018; nominated for Best Original Screenplay, Oscars 2019.

Muzeul Țăranului Cinema
17:00 –  OPEN TALK – What do I expect from a scryptwriter? with Christopher Landry (Assistant Director), Tudor Vladimir Panduru (DOP) and Simona Pădurețu (production designer)  – free admission
18:00 TCHOUPITOULAS by Bill Ross IV & Turner Ross (2012, 1h 20 min). SXSW, 2012. Introduction by Roberto Minervini.
20:00 WHAT YOU GONNA DO WHEN THE WORLD IS ON FIRE? by Roberto Minervini (2018, 2h 3 min). In competition, Venice 2018. In the presence of the director + Q&A.
22:15 – MASTERCLASS ROBERTO MINERVINI, moderated by Flavia Dima, film critic

CinemaPRO
17:30 SKATE KITCHEN by Crystal Moselle (2018, 1h 46 min). In competition, Sundance 2018.
20:00 EIGTH GRADE by Bo Burnham (2018, 1h 33 min). Official selection, Sundance 2018.

Muzeul Țăranului Cinema
17:00 – OPEN TALKWriting for cinema VS writing for TV with Steve Matthews (Executive producer for drama development – HBO Europe) – free admission
18:00 WANDA by Barbara Loden (1970, 1h 42 min). Venice 1970. Q&A by Film Menu magazine.
20:45 MANDY by Panos Cosmatos (2018, 2h 1 min). Sundance 2018; Directors’ Fortnight, Cannes, 2018. Introduction by Andrei Tănăsescu. 

CinemaPRO
17:00 THE MOUNTAIN by Rick Alverson (2018, 1h 46 min). In competition, Venice 2018. Introduction by Andrei Tănăsescu.
20:00 MANDY by Panos Cosmatos (2018, 2h 1 min). Sundance 2018; Directors’ Fortnight, Cannes, 2018.

Cinema Muzeul Țăranului
18:00 DIANE by Kent Jones (2018, 1h 35 min). Best film, Best Screenplay, Tribeca 2018.
20:00 – CLOSING GALA – VOX LUX by Brady Corbert (2018, 1h 54 min). In competition, Venice 2018.