Ediția a 8-a se va desfășura între 13 și 22 octombrie, la Cinema PRO, Cinema Elvire Popesco, Cinemateca Eforie și Cinema Muzeul Țăranului.

CinemaPRO
20:30THE SQUARE, de Ruben Östlund (2017, 142 min, SUE, GER, FR, DAN). Palme d’Or, Cannes 2017 – Q&A via SKYPE cu regizorul

Cinemateca Eforie
17:00PELLE THE CONQUEROR, de Bille August (1987,157 min, UNG). Premiul Oscar pentru Best Foreign Language Film (1989), Palme d’Or (1988)
20:30 – ALMANAC OF FALL, de Béla Tarr (1985, 119 minute, UNGARIA)

Cinema Elvire Popesco
17:45 – ENTRE LES MURS, de Laurent Cantet (2008, 128 min, FR). Palme d’Or 2008
20:30 – JEUNE FEMME (MONTPARNASSE BIENVENUE), de Léonor Serraille (2017, 97 min, FR). Camera d’Or, Un Certain Regard, Cannes 2017

Cinema Muzeul Țăranului
19:00GALA – Palme dOr – 10 ani mai târziu LIVE
20:30 – 4 LUNI, 3 SĂPTĂMÂNI ȘI DOUĂ ZILE, de Cristian Mungiu (2007, 113 min, RO). Palme d’Or, 2007, GALA 10 ANI MAI TÂRZIU. În prezența regizorului și a echipei

CinemaPRO
15:00 – JEUNE FEMME (MONTPARNASSE BIENVENUE), de Léonor Serraille (2017, 97 min, FR). Camera d’Or, Un Certain Regard, Cannes 2017
17:30 – LOVELESS, de Andrey Zvyagintsev (2017, 127 min, RU, FR, BEL, GER). Premiul Juriului, Cannes 2017
20:45 – GOOD TIME, de Ben Safdie, Joshua Safdie (2017, 100 min, U.S.A, LUX). În competiție, Cannes 2017

Cinemateca Eforie
15:45 – WERCKMEISTER HARMONIES, de Béla Tarr (2001, 145 min, UNGARIA)
19:00 – THE TURIN HORSE, de Béla Tarr (2011, 155 minute, UNGARIA). Marele Premiu al Juriului/ Ursul de Argint, Premiul FIPRESCI, Berlin IFF 2011 – În prezența lui Béla Tarr. Discuție moderată de criticul de film Jean Michel Frodon.

Cinema Elvire Popesco
12:15 – EASTERN BOYS (2013), de Robin Campillo (2013, 128 min, FR)
21:00 – LES FANTÔMES D’ISMAËL, de Arnaud Desplechin (2017, 114 min, FR). In afara competiției, Cannes 2017

Cinema Muzeul Țăranului
18:00A GENTLE NIGHT de Qiu Yang (2017, 15 min, CHI) Premiul Palme d’Or pentru Cel mai bun scurt metraj, Cannes 2017.  Proiecția scurtmetrajului va fi urmată de lungmetrajul MYSTERY de Ye Lou, (2012, 98 min, CHI, FR) Un certain regard, Cannes 2012. Cu participarea via Skype a regizorului Qiu Yang, înainte de proiecție, și introducere de criticul de film Maggie Lee (Variety)
20:45 – IN PRONUNȚARE – Proiecție W.I.P de Mihaela Popescu (2017, 90 min, RO). In prezența echipei + Q&A

CinemaPRO
15:15 – LES FANTÔMES D’ISMAËL, de Arnaud Desplechin (2017, 114 min, FR). În afara competiției, Cannes 2017
18:00 – LE REDOUTABLE, de Michel Hazanavicius (2017, 107 min, FR). In competiție, Cannes 2017, In prezența actorului Louis Garrel
21:00 – THE BEGUILED, de Sofia Coppola (2017, 94 min, U.S.A). Premiul pentru regie, Cannes 2017

Cinemateca Eforie
12:00 – SATANTANGO, de Béla Tarr (1994, 450 min, UNG, GER, ELV). Premiul Caligari, Berlin IFF 1994

Cinema Elvire Popesco
12:15 – WE NEED TO TALK ABOUT KEVIN, de Lynne Ramsay, (2011, 112 min, UK, U.S.A)
15:00 – GOOD TIME, de Ben Safdie, Joshua Safdie (2017, 100 min, U.S.A, LUX). In competiție, Cannes 2017
17:45 – CLOSENESS, de Kantemir Balagov (2017, 118 min, RU). Un Certain Regard Cannes 2017
20:30 – UN BEAU SOLEIL INTÉRIEUR, de Claire Denis (2017, 94 min, FR). Premiul SACD, Cannes 2017

Cinema Muzeul Țăranului
17:30 – THE CHINESE WIDOW, de Bille August (2017, 107 min, CHI)
20:00 – UN PAS IN URMA SERAFIMILOR, de Daniel Sandu (2017, 150 min, RO). În prezența echipei + Q&A

CinemaPRO
17:30 – RADIANCE, de Naomi Kawase (2017, 101 min, JAP, FR). In competiție, Cannes 2017
20:00 – 120 BATTEMENTS PAR MINUTE, de Robin Campillo (2017, 140 minute, FRA). Grand Prix, Cannes 2017. In prezența regizorului, Q&A

Cinemateca Eforie
17:30 – L’EMPLOI DU TEMPS, de Laurent Cantet (2001, 134 min, FR). Premiul Don Quixote, Venice IFF 2001
20:30 – LOVELESS, de Andrey Zvyagintsev (2017, 127 min RU, FR, BEL, GER). Premiul Juriului, Cannes 2017

Cinema Elvire Popesco
18:00 – AVA, de Léa Mysius (2017, 105 minute, FR). Premiul SACD, Semaine de la Critique, Cannes 2017
20:30 – A MAN OF INTEGRITY, de Mohammad Rasoulof (2017, 117 min, IRAN). Premiul Un Certain Regard, Cannes 2017

Cinema Muzeul Țăranului
17:45 – ANGELS WEAR WHITE, de Vivian Qu, (2017, 107 min, CHI). Introduce criticul de film Maggie Lee (Variety)
20:45 – VÂNĂTOARE, de Alexandra Bălteanu (2016, 75 min, GER). Premiul pentru regie, Saarbrücken 2016. În prezența echipei + Q&A

CinemaPRO
17:45 – THE SUMMIT, de Santiago Mitre (2017, 114 min, AR, FR, SPA). Un Certain Regard, Cannes 2017
20:30 – YOU WERE NEVER REALLY HERE, de Lynne Ramsay, (2017, 89 min, U.S.A). Premiul pentru scenariu, Premiul pentru interpretare masculină, Cannes 2017. In prezența regizoarei, Q&A

Cinemateca Eforie
18:30 – THE BEGUILED, de Sofia Coppola (2017, 94 min, U.S.A). Premiul pentru regie, Cannes 2017
20:45 – CLOSENESS, de Kantemir Balagov (2017, 118 min, RU). Un Certain Regard Cannes 2017

Cinema Elvire Popesco
18:15 – LE REDOUTABLE, de Michel Hazanavicius (2017, 107 min, FR). In competiție, Cannes 2017
21:00 – 12 JOURS, de Raymond Depardon (2017, 87 min, FR). Proiecție Specială, Cannes 2017

Cinema Muzeul Țăranului
17:45 – I AM NOT MADAME BOVARY, de Xiaogang Feng, (2016, 128 min, CHI). Introduce criticul de film Maggie Lee (Variety)
20:30 – CHERS AMIS, de Valeriu Andriuță (2017, 20 min, RO, RU)

ANTÓNIO AND CATARINA, de Cristina Hanes (2017, 40 min, POR). Pardino d’Oro, Festival international du film de Locarno 2017

HAINE NEGRE, de Octav Chelaru (2017, 21 min, RO). Festival International du Film de Locarno 2017

– În prezența echipelor + Q&A

CinemaPRO
18:15 – L’AMANT DOUBLE, de François Ozon (2017, 107 min, FR). In competiție Cannes 2017
20:45 – JUPITER’S MOON, de Kornél Mundruczó (2017, 123 min, UNG, GER). In competiție, Cannes 2017

Cinemateca Eforie
18:00 – AVA, de Léa Mysius (2017, 105 minute, FR). Premiul SACD, Semaine de la Critique, Cannes 2017
20:30 – THE SUMMIT, de Santiago Mitre (2017, 114 min, AR, FR, SPA). Un Certain Regard, Cannes 2017

Cinema Elvire Popesco
18:00 – LE VENERABLE W, de Barbet Shroeder (2017, 107 min, FR, ELV). Proiecție Specială, Cannes 2017
20:30 – RETOUR À ITHAQUE, de Laurent Cantet (2014, 92 min, FR, BEL) Premiul Venice Days, Venice IFF 2014, precedat de scurtmetrajul TOUS À LA MANIF de Laurent Cantet (1994, 27 min, FR); Introducere Laurent Cantet

Cinema Muzeul Țăranului
18:00 – THE ASSASSIN, de Hou Hsiao-Hsien (2015, 104 minute, TAÏ, CHI, HONG KONG, FR). Premiul de regie, Cannes 2015. Introduce criticul de film Maggie Lee (Variety)
20:30 – SCURTCIRCUIT, de Cătălin Saizescu (2017, 109 min, RO). Premiul pentru realizare artistică deosebită, Shanghai IFF 2017. În prezența echipei + Q&A

Cinema Union
21:00 – LOVELESS, de Andrey Zvyagintsev (2017, 127 min RU, FR, BEL, GER). Premiul Juriului, Cannes 2017. În prezența regizorului + Q&A

CinemaPRO
17:00 – RODIN, de Jacques Doillon (2017, 119 min, FR). In competiție, Cannes 2017
19:45 – A GENTLE CREATURE, de Sergei Loznitsa (2017, 143 min, FR, GER, OLA, LIT). In competiție, Cannes 2017. Q&A via Skype cu regizorul

Cinemateca Eforie
18:30 – YOU WERE NEVER REALLY HERE, de Lynne Ramsay, (2017, 89 min, U.S.A). Premiul pentru scenariu, Premiul pentru interpretare masculină, Cannes 2017
20:45 – UN BEAU SOLEIL INTÉRIEUR, de Claire Denis (2017, 94 min, FR). Premiul SACD, Cannes 2017

Cinema Elvire Popesco
16:30 – 120 BATTEMENTS PAR MINUTE de Robin Campillo (2017, 140 minute, FRA) Grand Prix, Cannes 2017. In prezența actorului Nahuel Pérez Biscayart + Q&A
20:00 – L’ATELIER, de Laurent Cantet (2017, 113 min, FR). Un Certain Regard, Cannes 2017. In prezența regizorului, Q&A

Cinema Muzeul Țăranului
20:45 – MARIȚA, de Cristi Iftime (2017, 100 min, RO). Premiul Criticii FEDEORA, Festivalul de Film Karlovy Vary 2017. În prezența echipei + Q&A

CinemaPRO
17:45 – HOW TO TALK TO GIRLS AT PARTIES, de John Cameron Mitchell (2017, 102 min, UK). In afara competiției, Cannes 2017
20:15 – HAPPY END, de Michael Haneke (2017, 107 min, FRA, GER, AUS). In competiție, Cannes 2017

Cinemateca Eforie
18:15 – L’AMANT DOUBLE, de François Ozon (2017, 107 min, FR). In competiție Cannes 2017
20:45 – RODIN, de Jacques Doillon (2017, 119 min, FR). In competiție, Cannes 2017

Cinema Elvire Popesco
17:00 – A GENTLE CREATURE, de Sergei Loznitsa (2017, 143 min, FR, GER, OLA, LIT). In competiție, Cannes 2017
20:15 – WESTERN, de Valeska Grisebach (2017, 120 min, GER). Un Certain Regard, Cannes 2017

Cinema Muzeul Țăranului
18:45BRD Shorts/SCURTMETRAJE CAMERA 9 – PETRECERE PRIVATĂ de Octav Chelaru (2017, 15 min, RO), PAȘTELE GÂȘTELOR de Luca Marius (2017, 15 min, RO), EMIGRANȚII de Andra Salaoru (2017, 15 min, RO), CUMULONIMBUS de Ioana Mischie (2017, 15 min, RO) – Proiecții cu INTRAREA LIBERĂ
20:30ANIVERSAREA, de Dan Chișu (2017, 86 min, RO). Competiție oficială, Varșovia IFF 2017. În prezența echipei + Q&A

CinemaPRO
15:30 – ON BODY AND SOUL, de Ildikó Enyedi (2017, 116 min, UNG). Ursul de Aur, Berlin 2017
18:00 – THE SQUARE, de Ruben Östlund (2017, 142 min, SUE, GER, FR, DAN). Palme d’Or, Cannes 2017
21:15 – THE SHAPE OF WATER, de Guillermo del Torro (2017, 119 min, U.S.A). Leul de aur, Venetia 2017

Cinemateca Eforie
13:30 – JUPITER’S MOON, de Kornél Mundruczó (2017, 123 min, UNG, GER). In competiție, Cannes 2017
17:30 – 120 BATTEMENTS PAR MINUTE, de Robin Campillo (2017, 140 minute, FRA). Grand Prix, Cannes 2017.
21:00 – WESTERN, de Valeska Grisebach (2017, 120 min, GER). Un Certain Regard, Cannes 2017

Cinema Elvire Popesco
16:30 – MRS FANG, de Bing Wang (2017, 86 min, CHI, FR, GER). Leopardul de Aur, Locarno 2017
18:45 – THE DAY AFTER, de Hong Sangsoo (2017, 92 min, KO). In competiție Cannes 2017
21:00  – MAKALA, de Emmanuel Gras (2017, 96 min, FR), Marele Premiu, Semaine de la Critique, Cannes 2017

Cinema Muzeul Țăranului
15:00 – AMINTIRI DIN EPOCA DE AUR PARTEA 1 TOVARĂȘI FRUMOASĂ E VIAȚA, de Ioana Uricaru, Hanno Hoeffer, Razvan Marculescu, Constantin Popescu (2009, 84 min, RO,FR). Un Certain Regard, Cannes 2009
18:00POROROCA, de Constantin Popescu (2017, 152 min, RO). Cel mai bun actor San Sebastian FF 2017, In prezența echipei + Q&A
21:15 – MEDA sau PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR, de Emanul Pârvu (2017, 82 min, RO) Premiul pentru regie, Premiul pentru cel mai bun actor (Șerban Pavlu), Sarajevo IFF 2017, In prezența echipei + Q&A

CinemaPRO
15:00 – L’ATELIER, de Laurent Cantet (2017, 113 min, FR). Un Certain Regard, Cannes 2017
17:45 – PATTI CAKE$, de Geremy Jasper (2017, 108 min, SUA, BRA). Quinzaine des Réalisateurs, Cannes 2017
20:15 – SICILIAN GHOST STORY, de Fabio Grassadonia, Antonio Piazza (2017, 122 min, IT, FR, ELV). La Semaine de la Critique, Cannes 2017. In prezența regizorului Antonio Piazza

Cinemateca Eforie
13:30 – A MAN OF INTEGRITY, de Mohammad Rasoulof (2017, 117 min, IRAN). Premiul Un Certain Regard, Cannes 2017
16:15 – WIND RIVER, de Taylor Sheridan (2016, 111 min, U.S.A). Premiul pentru regie, Un Certain Regard, Cannes 2017
18:45 – HAPPY END, de Michael Haneke (2017, 107 min, FRA, GER, AUS). In competiție, Cannes 2017
21:15THE DAY AFTER, de Hong Sangsoo (2017, 92 min, KO). In competiție Cannes 2017

Cinema Elvire Popesco
15:30 – RADIANCE, de Naomi Kawase (2017, 101 min, JAP, FR). În competiție, Cannes 2017
18:00 – HOW TO TALK TO GIRLS AT PARTIES, de John Cameron Mitchell (2017, 102 min, UK). În afara competiției, Cannes 2017
20:30NOTHINGWOOD, de Sonia Kronlund (2017, 85 min, GER, FR). Quinzaine des Réalisateurs, Cannes 2017. În prezența lui Alexander Nanău

Cinema Muzeul Țăranului
17:30 – MOARTEA DOMNULUI LĂZĂRESCU, de Cristi Puiu (2005, 153 min, RO). Premiul Un Certain Regard, Cannes 2005
20:30 – SOLDAȚII. POVESTE DIN FERENTARI, de Ivana Mladenovic (2017, 119 min, RO, SER, BEL). Competiția oficială – San Sebastian IFF, Toronto IFF 2017. În prezența echipei + Q&A

Biletele pot fi achiziționate în avans de pe Eventbook.ro sau de la casieriile cinematografelor. Mai multe detalii despre preț, reduceri și posibilitățile de achiziționare găsiți în pagina de bilete.