Home / Program / București

București

  • Vineri, 14 octombrie
  • Sâmbătă, 15 octombrie
  • Duminică, 16 octombrie
  • Luni, 17 octombrie
  • Marți, 18 octombrie
  • Miercuri, 19 octombrie
  • Joi, 20 octombrie
  • Vineri, 21 octombrie
  • Sâmbătă, 22 octombrie
  • Duminică, 23 octombrie
Cinema PRO
18:30TONI ERDMANN, de Maren Ade (2016, 162′, DE). Premiul FIPRESCI, Competiția Oficială, Cannes 2016. Introducere Maren Ade + Q&A.

Cinema Muzeul Țăranului – Studio H. Bernea
21:00TASTE OF CHERRY de Abbas Kiarostami (1997, 95′, Iran). Palme d’Or, Cannes 1997. În prezența actriței Mania Akbari.

Sala Auditorium a Muzeului Național de Artă al României
14:30VOIR DU PAYS, de Delphine și Muriel Coulin (2016, 102′, FR). Premiul pentru scenariu Un Certain Regard, Cannes 2016.
17:00TONI ERDMANN, de Maren Ade (2016, 162′, DE). Premiul FIPRESCI, Competiția Oficială, 2016
20:30ELLE, de Paul Verhoeven (2016, 130′, FR). Competiția Oficială, Cannes 2016.

Cinema PRO – ZIUA DE AUR
13:30THE WOMAN WHO LEFT de Lav Diaz (2016, 228, PH). Leul de Aur, Veneția 2016.
18.00FIRE AT SEA de Gianfranco Rosi (2016, 114′, IT). Ursul de Aur, Berlin 2016.
21:15I, DANIEL BLAKE, de Ken Loach (2016, 100′, UK). Palme d’Or, Cannes 2016.

Cinema Elvire Popesco
14:00L’HEURE D’ÉTÉ, de Olivier Assayas (2008, 103′, FR).
16:30EVERYONE ELSE, de Maren Ade (2009, 119′, DE).
20:00 –  TEN de Abbas Kiarostami (2002, 93′, Iran). Competiția Oficială, Cannes 2002. În prezența actriței Mania Akbari + Q&A.

Cinema Muzeul Țăranului – Studio H. Bernea
17:00JULIETA de Pedro Almodóvar (2016, 96′, ES). Competiția Oficială, Cannes 2016.
19.30SIERANEVADA de Cristi Puiu (2016, 173′, RO). Competiția Oficială, Cannes 2016. În prezența echipei + Q&A.

Sala Auditorium a Muzeului Național de Artă al României
15:00I, DANIEL BLAKE, de Ken Loach (2016, 100′, UK). Palme d’Or, Cannes 2016.
17.30MA’ ROSA, de Brillante Mendoza (2016, 110′, PHI). Premiul pentru interpretare feminină, Cannes 2016.
20:15LOVING, de Jeff Nichols (2016, 123′, US). Competiția Oficială, Cannes 2016.

Cinema PRO
15:00 CLASH, de Mohamed Diab (2016, 97′, EGY). Un Certain Regard, Cannes 2016.
17:30AMERICAN HONEY, de Andrea Arnold (2016, 162′, UK). Premiul Juriului, Cannes 2016.
21:00 JUSTE LA FIN DU MONDE, de Xavier Dolan (2016, 95′, CAN-FR). Marele Premiu al Juriului și Premiul Juriului Ecumenic, Cannes 2016.

Cinema Elvire Popesco
15:00 DEMONLOVER, de Olivier Assayas (2002, 129′, FR). Competiția Oficială, Cannes 2002.
18:30THE HAPPIEST DAY IN THE LIFE OF OLLI MÄKI, de Juho Kuosmanen (2016, 92′, FIN). Premiul Un Certain Regard, Cannes 2016. În prezența regizorului + Q&A.
21:30CLOSE-UP de Abbas Kiarostami (1990, 98′, Iran). În prezența actriței Mania Akbari.

Cinema Muzeul Țăranului – Studio H. Bernea
14:00ȘI VA FI… de Valeriu Jereghi (1992, 90′, MD). Un Certain Regard, Cannes 1993. În prezența regizorului și a echipei + Q&A. Intrarea liberă.
18:00FIXEUR de Adrian Sitaru (2016, 100′, RO). În competiție, Toronto, 2016. În prezența echipei + Q&A.
21:00L’EAU FROIDE, de Olivier Assayas (1994, 92′, FR). Un Certain Regard, Cannes 1994.

Sala Auditorium a Muzeului Național de Artă al României
18.30SWEET DREAMS de Marco Bellocchio (2016, 131′, IT). Quinzaine des Réalisateurs, Cannes 2016.
21:30THE HAPPIEST DAY IN THE LIFE OF OLLI MÄKI, de Juho Kuosmanen (2016, 92′, FIN). Premiul Un Certain Regard, Cannes 2016.

Cinema PRO
18:15MA’ ROSA, de Brillante Mendoza (2016, 110′, PHI). Premiul pentru interpretare feminină, Cannes 2016.
21:00AQUARIUS, de Kleber Mendonça Filho (2016, 140′, BR). Competiția Oficială, Cannes 2016.

Cinema Elvire Popesco
18:15THROUGH THE OLIVE TREES, de Abbas Kiarostami (1994, 103′, Iran). Competiția Oficială, Cannes 1994. În prezența actriței Mania Akbari.
21:00RESTER VERTICAL, de Alain Guiraudie (2016, 100′, FR). Competiția Oficială, Cannes 2016. În prezența regizorului + Q&A

Cinema Muzeul Țăranului – Studio H. Bernea

18:00HELL OR HIGH WATER de David Mackenzie (2016, 102′, US). Un Certain Regard, Cannes 2016.

20:30INIMI CICATRIZATE de Radu Jude (2016, 141′, RO). Premiul Special al Juriului, Locarno 2016. În prezența echipei + Q&A.

Sala Auditorium a Muzeului Național de Artă al României
18:30CLASH, de Mohamed Diab (2016, 97′, EGY). Un Certain Regard, Cannes 2016.
21:00THE HANDMAIDEN, de Park Chan-wook (2016, 145′, KOR). Competiția Oficială, Cannes 2016. Interzis minorilor (18+)

Cinema PRO
18:30LOVING, de Jeff Nichols (2016, 123′, US). Competiția Oficială, Cannes 2016.
21:15LA FILLE INCONNUE, de Jean-Pierre și Luc Dardenne (2016, 106′, BEL). Competiția Oficială, Cannes 2016.

Cinema Elvire Popesco
18:30L’INCONNU DU LAC, de Alain Guiraudie (2013, 100′, FR). Premiul pentru regie Un Certain Regard și Queer Palm, Cannes 2013. În prezența regizorului + Q&A.
21:30VOIR DU PAYS, de Delphine și Muriel Coulin (2016, 102′, FR). Premiul pentru scenariu Un Certain Regard, Cannes 2016.

Cinema Muzeul Țăranului – Studio H. Bernea
18:30L’HEURE D’ÉTÉ, de Olivier Assayas (2008, 103′, FR).
21:00ANIȘOARA de Ana-Felicia Scutelnicu (2016, 106, MD). New Directors, San Sebastian 2016. În prezența regizoarei + Q&A.

UNATC – SALA CINEMA
11:00 – Masterclass Alain Guiraudie

Sala Auditorium a Muzeului Național de Artă al României
18:30RESTER VERTICAL, de Alain Guiraudie (2016, 100′, FR). Competiția Oficială, Cannes 2016.
21:00HARMONIUM, de Kôji Fukada (2016, 118′, JAP). Premiul Juriului Un Certain Regard, Cannes 2016.

Cinema PRO
18.15SWEET DREAMS de Marco Bellocchio (2016, 131′, IT). Quinzaine des Réalisateurs, Cannes 2016.
21:15MA LOUTE, de Bruno Dumont (2016, 122′, FR). Competiția Oficială, Cannes 2016.

Cinema Elvire Popesco
18:30ALBUM, de Mehmet Can Mertoğlu (2016, 105′, TUR). Premiul Révélation France 4, Semaine de la Critique, Cannes 2016. În prezența regizorului + Q&A.
21:45AQUARIUS, de Kleber Mendonça Filho (2016, 140′, BR). Competiția Oficială, Cannes 2016.

Cinema Muzeul Țăranului – Studio H. Bernea
18:30DEMONLOVER, de Olivier Assayas (2002, 129′, FR). Competitia Oficiala, Cannes 2002.
21:15AFACEREA EST de Igor Cobileanski (2016, 86′, RO). În prezența echipei + Q&A.

Sala Auditorium a Muzeului Național de Artă al României
18:00MAL DE PIERRES, de Nicole Garcia (2016, 120′, FR). Competiția Oficială, Cannes 2016.
20:45PERSONAL SHOPPER, de Olivier Assayas (2016, 105′, FR). Premiul pentru regie ex-aequo, Cannes 2016. În prezența regizorului + Q&A.

Cinema Elvire Popesco
18:30L’EAU FROIDE, de Olivier Assayas (1994, 92′, FR). Un Certain Regard, Cannes 1994. În prezența regizorului.
21.00HARMONIUM, de Kôji Fukada (2016, 118′, JAP). Premiul Juriului Un Certain Regard, Cannes 2016.

Cinema Muzeul Țăranului – Studio H. Bernea
18:30JULIETA de Pedro Almodóvar (2016, 96′, ES). Competiția Oficială, Cannes 2016.
21.00 –  CÂINI de Bogdan Mirică (2016, 104′, RO). Premiul FIPRESCI Un Certain Regard, Cannes 2016. În prezența echipei + Q&A.

Sala Auditorium a Muzeului Național de Artă al României
18:00AMERICAN HONEY, de Andrea Arnold (2016, 162′, UK). Premiul Juriului, Cannes 2016.
21:30THE SALESMAN, de Asghar Farhadi (2016, 125′, FR-Iran). Premiul pentru scenariu și Premiul pentru interpretare masculină, Cannes 2016.

Cinema PRO
18:15THE HANDMAIDEN, de Park Chan-wook (2016, 145′, KOR). Competiția Oficială, Cannes 2016. Interzis minorilor (18+)
21:30PATERSON, de Jim Jarmusch (2016, 113′, US). Competiția Oficială, Cannes 2016.

Cinema Elvire Popesco
18:30THE BAND’S VISIT, de Eran Kolirin (2007, 90′, IS). Premiul Juriului -Un Certain Regard, Cannes 2007. În prezența regizorului + Q&A.
21:30LA FILLE INCONNUE, de Jean-Pierre și Luc Dardenne (2016, 106′, BEL). Competiția Oficială, Cannes 2016.

Cinema Muzeul Țăranului – Studio H. Bernea
18:30MONEY MONSTER, de Jodie Foster (2016, 98′, US). În afara competiției, Cannes 2016.
21:006,9 PE SCARA RICHTER de Nae Caranfil (2016, 117′, RO). În prezența regizorului + Q&A.

UNATC – SALA CINEMA
11:00 – Masterclass Olivier Assayas

Sala Auditorium a Muzeului Național de Artă al României
18:30JUSTE LA FIN DU MONDE, de Xavier Dolan (2016, 95′, CAN-FR). Marele Premiu al Juriului și Premiul Juriului Ecumenic, Cannes 2016.
21:00AFTER THE STORM, de Hirokazu Kore-Eda (2016, 117′, JAP). Un Certain Regard, Cannes 2016.

Cinema PRO
16:00ALBUM, de Mehmet Can Mertoğlu (2016, 105′, TUR). Premiul Révélation France 4, Semaine de la Critique, Cannes 2016.
18:30THE NEON DEMON, de Nicolas Winding Refn (2016, 117′, US). Competiția Oficială, Cannes 2016.
21:15ELLE, de Paul Verhoeven (2016, 130′, FR). Competiția Oficială, Cannes 2016.

Cinema Elvire Popesco

11:00 – Conferința MANAGING TALENTS
16:00LA TORTUE ROUGE, de Michael Dudok de Wit (2016, 80′, FR). Un Certain Regard, Cannes 2016.
20:30BEYOND THE MOUNTAINS AND HILLS, de Eran Kolirin (2016, 90′, IS). Un Certain Regard, Cannes 2016. În prezența regizorului + Q&A.

Cinema Muzeul Țăranului – Studio H. Bernea
15:00MAL DE PIERRES, de Nicole Garcia (2016, 120′, FR). Competiția Oficială, Cannes 2016.
17:45THE BFG de Steven Spielberg (2016, 117′, US). În afara competiției, Cannes 2016.
20:30DOUĂ LOZURI de Paul Negoescu (2016, 86′, RO). Mențiunea Specială a Juriului, Zurich IFF. În prezența echipei + Q&A.

Sala Auditorium a Muzeului Național de Artă al României
15:15BEYOND THE MOUNTAINS AND HILLS, de Eran Kolirin (2016, 90′, IS). Un Certain Regard, Cannes 2016.
17:30MA LOUTE, de Bruno Dumont (2016, 122′, FR). Competiția Oficială, Cannes 2016.
20:15 THE NEON DEMON, de Nicolas Winding Refn (2016, 117′, US). Competiția Oficială, Cannes 2016.

Cinema PRO
14:30THE SALESMAN, de Asghar Farhadi (2016, 125′, FR-Iran). Premiul pentru scenariu și Premiul pentru interpretare masculină, Cannes 2016.
17.30 – BACALAUREAT de Cristian Mungiu (2016, 128′, RO). Premiul pentru regie ex-aequo, Cannes 2016. În prezența regizorului.
21:00GIMME DANGER de Jim Jarmusch (2016, 108′, USA). În afara competiției, Cannes 2016.

Cinema Elvire Popesco
15:00MAL DE PIERRES, de Nicole Garcia (2016, 120′, FR). Competiția Oficială, Cannes 2016.
17:45AFTER THE STORM, de Hirokazu Kore-Eda (2016, 117′, JAP). Un Certain Regard, Cannes 2016.
20:30PERSONAL SHOPPER, de Olivier Assayas (2016, 105′, FR). Premiul pentru regie ex-aequo, Cannes 2016.

Cinema Muzeul Țăranului – Studio H. Bernea
15:30THE BAND’S VISIT de Eran Kolirin (2007, 90′, IS). Premiul Juriului -Un Certain Regard, Cannes 2007.
18:00HELL OR HIGH WATER, de David Mackenzie (2016, 102′, US). Un Certain Regard, Cannes 2016.
20:30 DOAR O RĂSUFLARE de Monica Lăzurean-Gorgan (2016, 67′, RO). Premiul pentru cel mai bun documentar, Sarajevo 2016. În prezența regizoarei + Q&A. Intrare liberă

 

Toate filmele sunt în versiunea lor originală și au subtitrare în limba română, iar unele au subtitrare și în limbile engleză sau franceză. Pe pagina dedicată fiecărui film, pot fi consultate variantele de subtitrări disponibile pentru proiecțiile din Festival.

Descarcă programul